Normy dla drzwi zewnętrznych

Spis treści

Drzwi zewnętrzne są wizytówką domu, dlatego powinny być nie tylko estetycznie komponować się z fasadą budynku, ale też tłumić hałas z zewnątrz i zapewniać odpowiednią termoizolację. Drzwi zewnętrzne powinny być również solidnie wykonane, zabezpieczając przed włamaniami. Jakie normy budowlane drzwi powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru idealnych drzwi zewnętrznych?

Normy budowlane okna i drzwi

Stolarka okienna i drzwiowa powinna spełniać określone normy budowlane, które są wyszczególnione przez odpowiednie przepisy. Normy te określają rodzaje drzwi oraz wymiary, które muszą posiadać, aby zostać dopuszczone do użytku. Obowiązujące normy budowlane drzwi mówią o tym, że drzwi zewnętrzne powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy, a wysokość progu nie powinna przekraczać 2 cm. Są to minimalne wymiary, które umożliwiają korzystanie z drzwi osobom niepełnosprawnym oraz umożliwiające przejechanie przez nie wózka dziecięcego. Oczywiście wymiary drzwi mogą być większe, niż te wskazane powyżej, standardowa wysokość drzwi w mieszkaniach deweloperskich wynosi średnio 210 cm. Warto zwrócić na to uwagę na etapie projektowania domu, ponieważ konieczne jest wtedy wykonanie większego otworu drzwiowego na etapie wczesnych prac budowlanych. Normy budowlane drzwi nie określają jednak usadowienia klamki w drzwiach zewnętrznychwysokość klamki w drzwiach zależy więc od Twoich preferencji. Standardowa odległość klamki od podłogi to 1m, jednak jeśli w domu mieszkają dzieci, lub osoby wysokie, można manipulować wysokością klamki.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi — norma

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu, należy zwrócić uwagę na termoizolacyjność, ponieważ decyduje ona o stratach ciepła, a w ostateczności, wysokości rachunków za ogrzewanie. Według obowiązujących norm współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi zewnętrznych nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2.K). Przed wyborem konkretnych drzwi zewnętrznych najlepiej dokładnie ocenić konstrukcję, materiały, z których zostały wykonane drzwi, a także odpowiednie połączenie wszystkich elementów. Warto pamiętać również o tym, że na współczynnik przenikania ciepła ma wpływ prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie. Normy budowlane drzwi oprócz współczynnika przenikania ciepła określają także izolacyjność akustyczną. Najniższa dopuszczalna izolacyjność akustyczna powinna wynosić 25 dB, co oznacza, że drzwi zewnętrzne tłumią hałas o takim natężeniu. W przypadku tego parametru, warto więc żeby był on jak najwyższy, dzięki temu żadne odgłosy z ulicy nie będą przenikać do wnętrza domu lub mieszkania, co zapewni spokój i komfort domownikom.

Normy dla drzwi zewnętrznych

Normy budowlane drzwi określają również materiały, z których mogą być one wykonane. Drzwi zewnętrzne powinny być odporne na montaż oraz codzienne, nawet intensywne użytkowanie. Do produkcji drzwi zewnętrznych stosuje się aluminium, stal, drewno klejone, PCV lub kompozyt. Najczęściej jednak wykonuje się drzwi aluminiowe, stalowe oraz drewniane, ponieważ zapewniają trwałość i wytrzymałość. Wybór konkretnych drzwi powinien uwzględniać warunki eksploatacyjne i częstotliwość użytkowania. Do miejsc o wysokim natężeniu ruchu zdecydowanie lepiej sprawdzą się drzwi aluminiowe i stalowe. Normy dla drzwi zewnętrznych określają parametry, które każdy egzemplarz musi posiadać. Normy budowlane drzwi mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i komfortowego użytkowania drzwi zewnętrznych.

Zobacz również