Jak zabezpieczyć okna na czas budowy lub remontu?

Spis treści

Prace remontowe lub wykończeniowe w budynku to czas, kiedy intensywniej myślisz się o zabezpieczeniu sprzętów, mebli oraz innych ruchomości. Należy również osłonić okna. To bardzo ważne w kontekście ich późniejszej żywotności.

Farby, tynk oraz pył, źle wpływają na sprawność okien. Dlatego ich dokładne zabezpieczenie na czas prac remontowo-budowlanych jest niezbędne, aby uniknąć przypadkowego ich uszkodzenia.

Co będzie potrzebne?

Zanim rozpoczniesz zabezpieczanie okien musisz zaopatrzyć się w niezbędne do tego celu produkty. Wbrew pozorom nie są to wcale wymyślne i drogie materiały. Potrzebne będą: folia malarska w dużej ilości oraz taśma papierowa, która nie będzie pozostawiać kleju i będzie łatwo odchodzić od powierzchni do której zostanie przyklejona. Opcjonalnie możesz skorzystać również z klamki zastępczej, którą wykorzystasz do otwierania okien. Na czas prac budowlanych lepiej zdemontować używane na co dzień klamki i korzystać z tzw. klamki roboczej, której ewentualne uszkodzenie nie będzie wielkim problemem.

Jak zacząć?

Po skompletowaniu niezbędnych artykułów możesz przystąpić do działania. Jeśli prace będą prowadzone po wstawieniu nowych okien, to usuń z nich przemysłową folię zabezpieczającą. Producenci zalecają zdjęcie fabrycznej ochrony zaraz po montażu okien albo w ciągu 3-4 tygodni. Tak naprawdę nie jesteś w stanie przewidzieć jak długo potrwają prace wykończeniowe i czy nie będą się one przedłużać. Jeśli tak się stanie, to folia fabryczna pod wpływem temperatury może mocniej przywrzeć do okien, a klej będzie później trudniej usunąć. Następnym krokiem do wykonania jest umycie okien. Pamiętaj o profilach i okuciach. Ostatnią rzeczą, jaką musisz zrobić, to ponowne zabezpieczenie okien przed uszkodzeniami.

Jak zabezpieczyć okna

Zabezpieczenie okien nie jest trudnym zadaniem. Wymaga jednak ono precyzji oraz cierpliwości. W pierwszej kolejności należy zdjąć elementy, które nadają się do demontażu. Mowa tu o różnego rodzaju osłonach, opcjonalnie o klamkach. Następnie folią malarską przesłoń szyby oraz profile i przyklej ją papierową taśmą do okna. Szczelnie zakryj również okucia. Są one bardzo podatne na zapylenie, dlatego też powinny być one osłonięte. Jeśli zabezpieczasz drzwi przesuwne, to pamiętaj o osłonięciu progu, szyny progowej oraz mechanizmu jezdnego.
W trakcie trwania prac remontowo-budowlanych zwracaj co jakiś czas uwagę, czy folia, która osłania okna nie uległa przypadkowemu uszkodzeniu. Niestety zdarza się to dość często. Jeśli tak się stanie, dokonaj ponownego zabezpieczenia okna. Uszkodzona folia nie spełnia swojego zadania. Pamiętaj, że od tego jak dobrze zabezpieczysz swoje okna, będzie zależeć ich wygląd oraz sprawne funkcjonowanie przez długie lata.

Zakończenie prac remontowych

Po zakończeniu prac remontowych nie odkładaj czyszczenia okien na później. Musisz wiedzieć, że nawet najlepsze zabezpieczenie mogło zawieść. Choć bardzo starałeś się, mogłeś nie zauważyć przerwania folii i Twoje okna mogły ulec zabrudzeniu tynkiem lub farbą. Im mniej czasu minęło od tego faktu, tym łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenia. Zdejmij ostrożnie folię z okien oraz delikatnie odklej taśmę papierową. Umyj okna miękką ściereczką zwilżoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Możesz też zastosować jeden z preparatów dedykowanych przez producenta okien. Pamiętaj, aby oczyścić z pyłu oraz kurzu otwory i szczeliny odpowiedzialne za odpowietrzanie i odwadnianie. Nie zapomnij o okuciach. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc możesz wykorzystać sprężone powietrze, które kupisz w większości sklepów przemysłowych.

W przedstawiony sposób możesz zabezpieczać każdy typ okien: aluminiowe, drewniane oraz PVC. Bardzo ważne jest zachowanie dokładności przy ich oklejaniu oraz nie oszczędzanie folii malarskiej i taśmy. Pamiętaj, że pośpiech jest złym doradcą. Lepiej poświęć więcej czasu na dokładne zabezpieczenie okien. Nie będziesz go tracić później na ich doczyszczanie lub co gorsza, narażać się na kosztowną naprawę lub wymianę całych okien.

Zobacz również