Dom pasywny — przyszłość budownictwa czy utopijna wizja domów bez rachunków za prąd i ogrzewanie?

Spis treści

Planujesz budowę lub zakup domu? Przerażają Cię koszty ogrzewania i energii? Sięgnij po współczesne rozwiązania technologiczne. Szukając nowoczesnych metod budowy domów, bez trudu można natknąć się na wzmianki na temat domów pasywnych, które w Polsce budowane są dopiero od około 30 lat. O tym co to jest dom pasywny i jakie korzyści osiąga się po jego budowie, można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.

Czym jest dom pasywny i czym się charakteryzuje?

Domy pasywne budowane są z najnowszą sztuką architektoniczną optymalizującą zapotrzebowanie energetyczne. Główną cechą charakterystyczną jest tutaj idealne zaizolowanie termiczne budynku i maksymalna szczelność, dzięki czemu ciepło wytworzone w jego wnętrzu w dużym stopniu zostaje w środku.

Z tego względu dom pasywny jest projektowany w określony sposób, z myślą o korzyściach i oszczędnościach. Miejsca takie jak pokoje, salon i kuchnia, zajmują południowe miejsca w budynku, ponieważ to właśnie ta strona cechuje się wysokim poziomem nasłonecznienia w ciągu dnia.

Bardzo często na znacznej powierzchni, stosowane są przeszklenia, w tym okna połaciowe. Nierzadko zajmują całą południową ścianę. Z kolei na północnej części domu rzadko uwzględnia się jakiekolwiek okna ze względu na największą utratę ciepła w tym obszarze. Z tego powodu strona północna dedykowana jest mało użytkowym pomieszczeniom, jak np. garaż, pomieszczenie gospodarcze lub łazienka.

Jakie wymagania muszą zostać spełnione, aby nazwać dom pasywnym?

Aby nikt nie miał wątpliwości co to dom pasywny, definicja tego typu budynku jest ściśle określona i wskazuje na konkretny rodzaj budynku, w którym zastosowano rozwiązania technologiczne, pozwalające na obniżenie zapotrzebowania na ogrzewanie i energię. Z tego względu wymagania domów pasywnych są następujące:

  •   zapotrzebowanie na ciepło nie może przekraczać 15 kWh/ (m²*rok);
  •   zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną nie przekracza 120 kWh/ (m²*rok);
  •   minimum 40% ciepła pochodzi bezpośrednio od promieni słonecznych wpadających przez okno;
  •   odzysk ciepła ze względu na zastosowaną wentylację mechaniczną nie może być mniejszy niż 75%;
  •   współczynnik utraty ciepła przez ściany, dach i podłogę nie może przekroczyć 0,13 W/ (m*K);
  •   współczynnik przenikania ciepła przez okna i ramy nie może przekroczyć 0,8 W/ (m²*K);
  •   wyeliminowanie mostków termicznych;
  •   szczelność, a przy czym wymiana powietrza nie przekracza 0,6 kubatury domu w ciągu godziny.

Określone wymagania domu to nie tylko zbiór przepisów, a w dzisiejszych czasach staje się standardem budownictwa. Za pomocą różnych technologii, metod, technik i materiałów, cel można osiągnąć na różne sposoby.

Czy jest możliwe wybudowanie domu bez konwencjonalnego sposobu ogrzewania?

Zapotrzebowanie na ogrzewanie domu pasywnego jest niewielkie, nawet ośmiokrotnie niższe niż w przypadku standardowych domów. Dzięki temu klasyczna instalacja grzewcza jest zbędna. Domy pasywne ogrzewane są metodą powietrza wentylacyjnego albo montowane się mniejsze układy, takie jak np. ogrzewanie podłogowe.

Jakie są koszty budowy domu pasywnego? Możliwości dofinansowań

Na ten moment budowa domu pasywnego jest droższa niż domów konwencjonalnych lub energooszczędnych ze względu na wyjątkowe zaawansowania technologiczne.

W roku 2021 średnia cena domu pasywnego w stanie surowym wynosiła około 450-700 tysięcy złotych przy 100 m². Dom energooszczędny o takiej samej powierzchni to koszt rzędu 400 tysięcy, a domu konwencjonalnego około 300 tysięcy.

Istnieje możliwość dofinansowania domu pasywnego i jego budowy. Mowa tutaj o dwóch programach, jakimi jest „Czyste powietrze” oraz „Mój prąd”. Dopłaty w tym aspekcie uwzględniane są na podstawie zaprezentowania projektów uwzględniających takie rozwiązania, które pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie na energię.

Unijna pomoc to nie wszystko. Istnieje szereg lokalnych programów. Pomoc można uzyskać w ramach:

  •   Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  •   Funduszu Termomodernizacji i Remontów;
  •   Regionalnych Programów Operacyjnych;
  •   Lokalnych Programów Antysmogowych.

Nie ma wątpliwości, że stale rosnące ceny za energię cieplną i za prąd zachęcają do inwestowania w nowe rozwiązania, pozwalające obniżyć koszty życia. Światowe tendencje energetyczne skłaniają się ku odnawialnym źródłom energii. W ten sposób, sięgając po dostępne rozwiązania, jak np. budowa domu pasywnego można cieszyć się ograniczeniem zużycia energii do minimum.

Zobacz również