Czy aluminiowe okna są ekologiczne?

Spis treści

Świat się zmienia, a jedną z nowych tendencji, której zwyczajnie nie da się nie zauważyć, jest coraz większa dbałość o środowisko naturalne i ekologię. O produkty ekologiczne, wytwarzane tak, by ślad węglowy był jak najmniejszy, a możliwość eksploatacji i używania jak najdłuższa, zabiega coraz więcej marek, w tym również producentów rzeczy dedykowanych do domu. Stolarka okienna oraz drzwiowa to właśnie przykład rzeczy, które również mogą być bardziej ekologiczne niż jeszcze jakiś czas temu. Świetnym przykładem są okna aluminiowe, jedne z droższych na rynku, które gwarantują najwyższą jakość użytkowania, wytrzymałość i piękny design.

Czy aluminiowe okna są ekologiczne?

W jaki sposób można stwierdzić, czy okna, które wybiera się do swojego przyszłego domu, są ekologiczne? Nie jest to łatwe zadanie, a pod uwagę bierze się wiele czynników. Są nimi na przykład solidność i trwałość, która przekłada się na możliwość użytkowania przez wiele lat bez konieczności wymiany. To również procesy technologiczne, podczas których wytwarzane są gotowe produkty. Ograniczenie zużycia energii, która potrzebna jest do wytworzenia przedmiotu, to jeden ze sposobów na to, aby rzeczy były bardziej ekologiczne. W odniesieniu do okien ponownie zwraca się również uwagę na to, czy zachowują odpowiednią szczelność, chroniąc w ten sposób wnętrze domu przed wychłodzeniem. Dlaczego to tak istotne? To proste. Jeśli zamontuje się jakościowe okna oraz drzwi, utrata energii jest mniejsza, przez co mniej korzysta się z różnych sposobów ogrzewania domu. To dobre dla budżetu, ale również dla przyrody. Czy zatem okna aluminiowe charakteryzują się parametrami, dzięki którym można nazwać je ekologicznymi? Bez wątpienia tak.

Zalety aluminium stosowanego w oknach

Myśląc stereotypowo, można sądzić, że najbardziej ekologiczne są okna drewniane. W końcu drewno to materiał naturalny, kojarzący się właśnie z przyrodą, który można poddać utylizacji. Jest produktem organicznym, dlatego też z łatwością sam się rozkłada. Niestety drewniane okna nie są wcale tak ekologiczne, jak można by sądzić. Do ich zabezpieczenia stosuje się przecież różne preparaty chemiczne, które używane są w procesach technologicznych na masową skalę. Poza tym czas wzrostu drzew to przecież często kilkadziesiąt lat. Musi minąć wiele czasu, aby raz ścięte drzewo odrosło.

Co jeszcze wpływa na ekologiczność okien?

Ekologiczność okien to również parametry techniczne, które związane są z funkcjonalnością i użytkowaniem. Biorąc pod uwagę ten argument, okna aluminiowe wypadają naprawdę doskonale. Są to okna bezpieczne, ponieważ każdy produkt wprowadzony do obrotu w Unii Europejskiej musi charakteryzować się konkretnymi właściwościami i parametrami. Aluminium, z którego produkowane są okna, często przez osoby zajmujące się ekologią uważane jest za materiał nie do końca dobry dla środowiska. Warto wspomnieć jednak o tym, że procesy technologiczne zmieniają się i rozwijają. Procesy produkcyjne organizuje się tak, aby było jak najmniej materiałów ubocznych, które zaśmiecają środowisko. Jednocześnie do produkcji okien aluminiowych wykorzystuje się zwyczajnie mniej materiału. Cechą aluminium jest między innymi wysoka gęstość surowca, która pozwala na mniejsze zużycie podczas produkowania okna.

Ekologiczne okna energooszczędne

Abstrahując od materiału, z którego zostało wykonane okno, warto zwrócić uwagę na to, że okna ekologiczne to te, która zapewniają najlepsze parametry podczas użytkowania. Mowa tutaj między innymi o tym, jaki jest ich parametr przepuszczalności powietrza. Okna energooszczędne to takie, dzięki którym wewnątrz domu zachowa się więcej ciepła. Nie będzie ono uciekało różnymi szparami i szczelinami, dzięki czemu zwyczajnie będzie można zużywać mniej surowców na ogrzewanie domu. W dłuższej perspektywie to zatem rzeczywiście ekologiczne i dobre dla środowiska rozwiązanie. W ogóle domy energooszczędne, w których zainwestowano w nowoczesne rozwiązania pozwalające zachować jak najwięcej energii, to naprawdę ukłon w stronę dbania o środowisko naturalne. Stąd też podczas wyboru stolarki okiennej warto kierować się nie tylko samą ceną, ale również parametrami technicznymi. To właśnie one powinny decydować o wyborze konkretnego modelu. Jednym słowem najtańsze okna na rynku to nie jest dobre rozwiązanie również ze względów ekologicznych.

Aluminium — wytrzymałe okna na lata

Możliwość eksploatowania rzeczy przez długie lata bez konieczności wymiany na nowe jest również proekologiczna i dobra dla przyrody. Im częściej wymieniamy okna, tym tak naprawdę częściej zużywamy energię, która potrzebna jest na przykład do prac remontowych. To również energia niezbędna do transportu, przewożenia materiałów. Wybierając jakościowe okna na lata, robimy ukłon w stronę środowiska naturalnego. Warto zwrócić uwagę na to, że to właśnie okna aluminiowe gwarantują możliwość użytkowania naprawdę długo. Są one trwałe, solidne, doskonale prezentują się i są funkcjonalne przez długie dekady. To po prostu mądre rozwiązanie.

Produkcja okien aluminiowych, a ekologia

Byłoby nieprawdą twierdzić, że produkcja okien nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Oczywiście, że ma. Każdy większy zakład przemysłowy w mniejszym lub większym stopniu wpływa na środowisko naturalne, nawet jeżeli procesy technologiczne wdrożone w jego obrębie są nowoczesne, zrównoważone, sprzyjające środowisku. Jeśli zatem stawia się na nowe okna, robiąc remont lub budując dom, Warto zwrócić uwagę również na to, czy producent okien działa na zasadach zrównoważonej produkcji, dbając o środowisko naturalne. Wybierając świadomie i decydując się na produkty, które wytworzono, mając na uwadze dobro środowiska, dokładamy swoją cegiełkę do dbania o naturę. Produkcji pewnych dóbr zwyczajnie nie można zatrzymać, ale można uczynić wszystko, aby była ona jak najmniej szkodliwa dla planety.

Zobacz również